oświetlenie do akwarium 90 L

ODPOWIEDZ
risonia
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-15, 14:15
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

oświetlenie do akwarium 90 L

Post autor: risonia »

Potrzebuje pomocy, a jestem laikiem w tej dziedzinie :) Mam pokrywe do akwarium 90 L z jedną świetlówką T8 18W światło białe . Nie ma możliwości zamontowanie w pokrywie drugiej świetlówki i pytanie , bo wydaje mi się , że takie oświetlenie nie jest wystarczające , co zrobić ?? Myślałam o zamontowanie paska Led tylko jakiego ?? Jaka moc , kolor . A może jakiś inny pomysł ?

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

Co to za pokrywa, że tylko jedna świetlówka wchodzi? Podaj wymiary akwarium, fajnie jak by jakaś fotka pokrywy była wstawiona. Najważniejsze, to co będzie żyło w tym akwa? Na rynku jest duży wybór oświetleń dodatkowych.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

risonia
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-15, 14:15
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: risonia »

Mam standardową pokrywę 60 cm , zdjęcie mogę zrobić jutro , w akwarium już żyją rybki i rośliny wybrałam te o mniejszych wymogach oświetleniowych .
Ryby to
- 7 szt minorów
- 8 gupików
- 3 mieczyki
- glonojad

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

risonia jeżeli nie będzie to akwarium roślinne z wymagającymi roślinkami to 0,4-0,5 W/l. powinno wystarczyć. Moim skromnym zdaniem chociaż sam starałem się "wybronić" oświetlenia led to zastosowanie dodatkowo świetlówki T5 24W będzie trafniejsze. Koszt takiego dodatkowego oświetlenia to około 100-130zł. Barwa świetlówki 10000K i powinno to ładnie śmigać.
Ja w akwarium 54 l. zastosowałem same ledy i powiem szczerze, zanim nie odpaliłem CO2 z butli to szału nie było. Rybki spokojnie i przy tych 18W które masz będą żyły jednak jeśli chodzi o roślinki to już inna bajka.
Wejdź na allegro i wpisz "oświetlenie dodatkowe 1 x 24W T5", wybór świetlówki to 450mm lub 550 mm. Zależy ile jest miejsca w pokrywie.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

alina87r
Posty: 1
Rejestracja: 2016-04-02, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alina87r »

Proponuję dwa paski led o jak największym zagęszczeniu diod.

Awatar użytkownika
Zafira
Posty: 897
Rejestracja: 2008-05-22, 20:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zafira »

Paski led do niczego się nie nadają Alina, jest to bardzo amatorskie rozwiązanie. Najlepiej dołożyć dodatkową świetlówkę.
"Podwodne Ogrody"
Z pasją ku wiedzy..
Strona w budowie

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Zafira pisze:Paski led do niczego się nie nadają Alina, jest to bardzo amatorskie rozwiązanie

Zgodzę się pod warunkiem jeśli są to kiepskiej jakości paski ale na chwilę obecną to się bardzo poprawiło wystarczy dobrać odpwiednie parametry i jest ok jedyny minus może być taki że trzeba będzie wstawić cienki pasek arkusza aluminiowego by służył za radiator.

Ewentualnie może wstawić mała belkę na power ledach 1W też o odpowiednio dobranych parametrach, można zrobić tak by była szczelna ale do takich kombinacji przydało by się zdjęcie pokrywy by zobaczyć dokładnie ile tam jest miejsca do manewrowania
Ostatnio zmieniony 2016-04-15, 16:28 przez Hex, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”