250 [ogólny] Powrót po latach, czyli spełniona obietnica.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

250 [ogólny] Powrót po latach, czyli spełniona obietnica.

Post autor: arturromarr »

Witam,
Dla wyjaśnienia tytułu mały rys historyczny. Kilkanaście lat temu przy okazji przeprowadzki likwidowałem 120l zbiornik. Miałem wtedy jako nastolatek małą kilkuletnią przygodę z akwarystyką. Zaszłość była na tyle silna, że obiecałem sobie, że jak będę miał warunki to założę nowe większe akwarium. Do tego miałem takie "widzimisię" że będzie schowane w ścianie. Nie potrafię tego wytłumaczyć (może nie warto), ale podoba mi się akwarium ukryte gdzie widoczna jest tylko przednia szyba jak swego rodzaju okno na podwodny świat.
Lata mijały a ja byłem na tyle uparty, że wybierając projekt budowanego domu jako kryterium ustaliłem możliwość postawienia większego zbiornika.
Na ten docelowy jeszcze trochę poczekam, ale póki co założyłem mniejszy, żeby nabrać trochę doświadczenia. Jeszcze w małej skali ale obietnicy sprzed lat dotrzymałem.

Opis techniczny:
Wymiary 100x50x50=250l
Filtracja : SUNSUN HW-603B
Oświetlenie : LED 60W (mieszane Osram, Cree, LedEngine), wcześniej 44W ale niewystarczało.
Podłoże : 2-4mm.
Dekoracje : Korzeń, łupiny kokosa, tło przestrzenne ze sztycznymi roślinami
Fauna: 5 skalarów, 6 rodostromusów, 6 czarnych neonów, 2 kiryśniki czarnoplame, 2 zbrojniki, bocja, molinezja
Flora te które znam: Mikrozium oskrzydlone, amazonka, lotos tygrysi, Anubias Bartera szerokolistny

Zbiornik ma 3 miesiące i w miarę się ustabilizował po plagach najpierw glonów a potem pierwotniaków. Obecnie mam inwazję ślimaków po zakupie którejś z roślinek z którą ma stoczyć walkę Bocja. Zdjęcia kiepskie ale albo słaby sprzęt do tego celu, albo kiepski fotograf a najpewniej jedno i drugie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS:
Bardziej techniczna strona w odpowiednim wątku:
Mój baniaczek na rolkach
Ostatnio zmieniony 2015-05-09, 22:56 przez arturromarr, łącznie zmieniany 4 razy.

benyxxl2
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-28, 20:53
Lokalizacja: poddębice

Post autor: benyxxl2 »

Fajne akwa. Jak teraz wyglada ?oswietlenie led daje rade ?

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Dzięki.
Oświetlenie chyba jest za słabe bo rośliny niewiele rosną. Niektóre puszczają nowe pędy, ale część obumiera więc co jakiś czas muszę coś uzupełnić. Może jest inna przyczyna, ale chyba 44W nawet wydajnych diod to jednak za mało.
Ostatnio zmieniony 2015-02-01, 12:54 przez arturromarr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Oświetlenie podbite do 60W.
Diody te same tylko więcej.
Ciekawy jestem czy roślinki dobrze zareagują na zmianę.
Aktualne zdjęcia akwarium:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-05-09, 23:45 przez arturromarr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Witam, kolejne fotki zbiornika:
Trochę to trwało, ale jest wreszcie stabilny. Glonów praktycznie nie ma (glonjada trzeba dokarmiać), rośliny wolno, ale rosną, ryby zdrowe. Cieszę się, bo zaczynałem mieć dosyć, zaliczając kolejne plagi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Troszkę się zmieniło, zmniejszyłem oświetlenie do 42W i zamontowałem sterownik.
Więcej o nim w temacie:
http://www.akwarysci.com/forum/viewtopi ... 5b3#112969
Ostatnio zmieniony 2017-04-21, 08:47 przez arturromarr, łącznie zmieniany 5 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „200 - 299 litrów”