2x18 czy 2x30 zb. 126L

ODPOWIEDZ
Tomphoto
Administrator
Posty: 125
Rejestracja: 2010-03-14, 06:53

2x18 czy 2x30 zb. 126L

Post autor: Tomphoto »

Oświetlenie na tradycyjnych świetlówkach T8 G13 aktualnie jest 2x18w, czyli trochę mało dla roślin. Pytanie czy 2x30 nie będzie za dużo, jaką świetlówkę polecacie, z tych standardowych.

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Zależy jakie rośliny chcesz mieć w tym akwa, czy będziesz nawoził (nawóz i CO2) ....126 litrów jest przy surowej bańce , odejmując podłoże ,szkło, itp. wyjdzie Ci raptem 100 litrów ,więc przy 2x30 będzie 0,6 W/L ...dla jednych to dużo ,dla innych mało ,ale nawożenie byłoby chyba wskazane

grucha0809
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-09, 10:03
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: grucha0809 »

Ja mam właśnie takie akwarium.
Przed zmianą oświetlenia bacopa i rogatek rosły.
Mały heniek marniał, wgłębka marniała. Nawoziłem carbo, mikro i makro.

Zmieniłem oświetlenie na t5 - one maja troche mniej niż 30W.
SYLVANIA: Aquastar, Grolux. Jedna daje taką troche ultrafioletową poświatę - specjalnie dla neonek wziąłem.
M heniek pozieleniał ale jakoś zbytnio nie ruszył ze wzrostem.
Wgłębka już dawno padła więc ją wywaliłem. Reszta roślin rosła normalnie. Lecz po jakimś czasie pojawiły się glony.
Zacząłem podawać co2 z bimbrowni i jak w początkowej fazie ostro fermentowało to glony się wstrzymywały by później znów wystrzelić.
po zmianie oświetlenia (glony na wszystkim):
Obrazek

Wtedy zainwestowałem w butle i od tego czasu heniek porósł już całe (no prawie) dno. Reszte roślin wycinam co sobote wiadrami. Glony ustąpiły.
U mnie ewidentnie było zaduże światło do zamałej ilości węgla. Rośliny nie wykorzystywały całych mikro i makro więc resztą żywiły się glony.
Aha.. wgłębka zaczęła odrastać z dosłownie niczego.. bo myślałem że cała zgniła i ją usunąłem. A tu ze szczelin w drewnie zaczęła odbijać :)

Obrazek
126l - 40 neonek - 7 otoskow - sporo roślin

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, Nawożenie i Pielęgnacja, CO2, Podłoża”