[91] Zimno biało led na glebie

Awatar użytkownika
TaTaDooR

[91] Zimno biało led na glebie

Post autor: TaTaDooR »

Witam wszystkich.

Po kilkuletniej przerwie wróciłem do akwarystyki i na forum.
Chciałem zaprezentować zbiornik który chciałem założyć od jakiegoś już czasu, a wszystko rodziło się w bólach i niepewności. Mam nadzieję że ten temat będzie swego rodzaju dziennikiem tego co dzieje się akwarium.

Akwarium jest postawione na ziemi ogrodowej, na wszystko poszedł bazalt o niestety granulacji większej niż zamierzałem zastosować gdyż nijak nie mogłem znaleźć drobniejszego.

Oświetlenie postawione na ledach 3w z radiatorem przyklejonych do profili aluminiowych klejem termo-przewodzącym. Barwa led zimna biała.

Wszystko zalane dziś wieczorkiem.

Akwarium: 75x35x35
Oświetlenie: 6x led 3w biały zimny
- Temperatura barwy: 6000-6500K
- Strumień świetlny: 200 - 220 lm
Filtracja: kaskada aquashut 450l/h, za kilka dni kubeł 500l/h
Podłoże: ziemia ogrodowa, bazalt
Nawożenie: chwilowo brak
CO2: bimbrownia na dniach

Rośliny: duży heniek, sagitaria, rotalia, mikrosorium... więcej nazw nie znam
Żyjątka: chwilowo brak

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

prosument

Post autor: prosument »

Witam,

o kompozycji nie będę się jeszcze wypowiadał, bo to ciut za wcześnie :)

Interesują mnie ledy, a dokładnie:
- piszesz coś o radiatorze przyklejonym do profilu, nie do końca rozumiem (można prosić o zbliżenie foto),
- czy zabezpieczyłeś ledy przed wilgocią,
- jaka jest temperatura profilu przy ledach,
- przy podawaniu luminescencji chodziło Ci o 1 diodę?

Awatar użytkownika
TaTaDooR

oto led z radiatorem:

Obrazek

Obrazek

radiator przyklejony dodatkowo do profilu.

Led nie zabezpieczyłem, nie mam pomysłu jak to zrobić w miare ekonomicznie.
Temperatura, odpowiem tak, są dwie listywy, tylna 4 diody, przednia 2 diody. Przednią bez problemu trzymam w dłoni jednak tylna już lekko parzy ale nie na tyle żeby bać się jej dotknąć.

Tak luminescencja dotyczy jednej diody.

zdjęcia led:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-08-15, 14:24 przez TaTaDooR, łącznie zmieniany 1 raz.

Hex

Post autor: Hex »

Jakiej firmy są te ledy czy mógłbyś jakiś link podać do nich?

Kaledon

Post autor: Kaledon »

po fotkach widać, ze to od tego usera:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=16878471
też kupowałem od niego power ledy do oświetlenia regału z tym, że ja brałem 1W żeby bardziej równomiernie doświetlić zbiorniki.

Awatar użytkownika
s050197

Post autor: s050197 »

Czym kleiles diody do radiatora a czym radiator do listwy? I co to za radiator - jakis specjalny do tych konkretnych ledow?

Awatar użytkownika
TaTaDooR

Proszę

http://terabit.pl/3w-c-178_184.html

Klejem termoprzewodzącym kleiłem do listwy aluminiowej

Awatar użytkownika
maniek

Post autor: maniek »

TaTaDooR a czy mógł byś pokazać jak podłączyć 8 takich ledów i pod jaki zasilacz to podłączyć .
Co do elektroniki jestem kompletnym laikiem a chce u siebie coś takiego zrobić .

prosument

Widzę, że koledzy mylą trochę pojęcia jeżeli chodzi o ledy.

Proszę oczywiście się nie obrażać za powyższe stwierdzenie i moją dalszą wypowiedź potraktować jako drobne sprostowanie.

Element, do którego przylutowana (nie przyklejona) jest dioda i nazywany przez was radiatorem, wcale nie spełnia tej funkcji. MCPCB (bo tak nazywa się ten moduł) służy do zamocowania diody do radiatora., Czyli w przypadku TaTaDooRa radiatorem jest profil, do którego przykleił moduły z diodami.

Na pytanie czemu MCPCB nie należy traktować jako radiator, pomimo wykonania go z materiału dobrze odprowadzającego ciepło (aluminium, miedź), odpowiedź jest prosta, ma zbyt małą powierzchnię aby móc skutecznie odprowadzić ciepło emitowane przez diodę. Inaczej ujmując led zamocowany jedynie na MCPCB usmaży się pędzikiem.

To tak w gestii sprostowania.

Swoją drogą, opis diod w sklepie, z którego je kupiłeś jest istną porażką. Edytował to ktoś bez znajomości tematu. Brzmi to tak, jakby napisać, że "kirysek jest wspaniałą pielęgnicą pochodzącą z Morza Czerwonego".

Informacja dla kolegi mańka, diody łączymy szeregowo, czyli "+" jednej diody łączymy przewodem z "-" kolejnej diody i tworzymy w ten sposób sznurek. Dwa końce tego sznurka podłaczamy do zasilacza, ale tym razem "+" do "+" i "-" do "-". Zasilacz przy takim połączeniu musi być stało prądowy. Moc tego zasilacza powinna być trochę wyższa niż suma wszystkich mocy ledów, a prąd zasilacza zgodny z parametrem pracy ledów, czyli w tym przypadku 0,7A. Prąd ten może być niższy, ale wtedy również spadnie moc ledów.

TaTaDoor pytałem o temperaturę, bo obawiałem się, że te profile nie dadzą rady dobrze chłodzić i chyba mam rację.

Taka na szybko rada, to porób otwory w górnej części profilu, tak aby umożliwić odprowadzenie ciepła z wnętrza.

Awatar użytkownika
TaTaDooR

ha, ja też. Nigdzie nie miałem wsparcia w sklepach się dowiadywałem co i jak mam podłączyć.
Ale powiem ci jak podłączyć 9 led.

Obrazek

Obrazek

Jaki zasilacz do tego układu i jak obliczyć jego wartości

Jeżeli macie uwagi co do led i podłączania to piszcie jak najwięcej, jak dobrać zasilacz, jak połączyć diody, rysunki, schematy itp, jeden temat znalazłem w sieci gdzie było względni opisane co i jak. Potraktujmy częściowo temat jako instrukcje prowadzenia i założenia baniaka z oświetleniem LED.
Taka na szybko rada, to porób otwory w górnej części profilu, tak aby umożliwić odprowadzenie ciepła z wnętrza.
Źle sprecyzowałem, to nie profil tylko płaskownik o grubości 2mm i szerokości 25mm, dioda z "radiatorem" ma szerokość 20mm.
Nie ma tragedii z odprowadzeniem ciepła, wody nie zagotuje na tym na bank, po 30min pracy można przez 5-10sek można utrzymać płaskownik w dłoni
Ostatnio zmieniony 2013-08-15, 21:44 przez TaTaDooR, łącznie zmieniany 3 razy.

imrasil
Moderator

Post autor: imrasil »

Zawsze można do płaskownika dokręcić/dokleić od góry aluminiowy radiator czy inny kawał aluminium który odbierze ciepło.
Można pociąć na wąskie paski aluminiowy radiator od procesora komputerowego - taki jakby grzebień. Wąskie gotowce tego typu pewnie też da się kupić ,a z takiego grzebienia odprowadzanie ciepła będzie nieporównywalnie lepsze.

prosument, dobrze trafić na kogoś kto mówi z sensem i zna temat a nie tylko wyszydza niewiedzących :)
Ostatnio zmieniony 2013-08-15, 21:39 przez imrasil, łącznie zmieniany 2 razy.
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]

Awatar użytkownika
maniek

Post autor: maniek »

Dzięki za wytłumaczenie . ;-)
U mnie ma to być dodatkowe oświetlenie w lampie razem ze świetlówkami 4x24 w .
Będę chyba musiał pomyśleć o jakimś chłodzeniu tego wszystkiego wentylator czy coś w tym stylu bo same radiatory chyba nie dadzą rady .

Awatar użytkownika
TaTaDooR

Dziś gdybym robił wszystko użył bym do 4 led 3w profilu T o podstawie 25mm lub ceownika.

imrasil
Moderator

Post autor: imrasil »

TaTaDooR pisze:Dziś gdybym robił wszystko użył bym do 4 led 3w profilu T o podstawie 25mm lub ceownika.
A jako że nie robisz od początku możesz coś dorobić w celu lepszego odprowadzania ciepła.
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]

prosument

To jest bardzo złe rozwiązanie i nie zaleca się łączyć led równolegle bez zastosowania driverów. W obwodzie pokazanym na rysunku wystarczy, że jedna dioda się spali lub jakiś przewód rozłączy, a zmiany prądu usmażą resztę nadal świecących diod.

Poza tym nie przesadzałbym z większą mocą zasilacza, ponieważ natężenie jakie uzyskasz wyniesie 27W/12V=2,25A, które przez połączenie równoległe rozejdzie się na 3 odnogi, czyli 2,25A/3=0,75A. Sprzedawca podaje, że max prąd diody wynosi 0,8A, czyli zasilacz raczej nie powinien mieć więcej niż 28,8W.

Oczywiście jak dasz więcej mocy przy zasilaczu stało napięciowym, to diodki będą jaśniej świecić, ale też zdecydowanie krócej żyć. :)

Jeśli chodzi o chłodzenie, to z moich obliczeń dla 4 diod powierzchni jest troszkę za mało, a do tego profil za wąski. 25mm sprawia, że ciepło musi pokonać długą drogę zanim przejdzie do powietrza. Takie płaskowniki wykorzystywałem z sukcesem do chłodzenia taśm led, a nie do diod mocy, które emitują dużo ciepła punktowo.

Poczekamy kilka miesięcy i zobaczymy czy diody z drugiego rzędu (4 szt.) będą świecić tak samo mocno jak z pierwszego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „0 - 99 litrów”