Dicrossus filamentosus

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Dicrossus filamentosus

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: megalomaniacc
[center]Dicrossus filamentosus[/center]
 • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy:
  Ryby te charakteryzują się intensywnym dymorfizmem płciowym. Samce są większe, bardziej ubarwione, pierwsze i ostatnie promienie ich płetwy ogonowej są wydłużone i tworzą nitki.
  Sam deseń obu płci układa się w kratkę (to zależy oczywiście od zachowania ryby)
  Samiec osiąga długość około 9 cm samica 7-8 cm
 • Parametry wody:
  pH: 5-6
  TWO 1-10
  TWW 1-10
  T: 26-29 stopni
 • Akwarium:
  Ryby te są rybami terytorialnymi, dlatego akwarium dla harem 1+2 powinno mieć min 120 litrów, gęsto obsadzone roślinami lub z dużą ilością korzeni, gałęzi oraz suchych liści dębu, buku.
 • Zachowanie, tryb życia:
  Ryby te należy trzymać w haremach, czyli np 1 samiec i 2 samiczki (lub 3 samiczki). Samiczki ustalają swoje rewiry, które bronią przed innymi samicami, a w okresie tarła i wychowania młodych odganiają wszystkich intruzów. Z racji tego, że są to pielęgniczki, młode wychowuje i broni samica, samiec jest odganiany. Z moich obserwacji wynika, iż samiec nie atakuje narybki, jeśli ten się oddali.
 • Współmieszkańcy:
  Ryby te można trzymać z rybami towarzyskimi (kąsaczowate, piękniczkowate) o podobnych rozmiarach lub nieco mniejszych. Nie należy łączyć tych ryb z innymi pielęgniczkami w zbyt małym akwarium. Może to prowadzić do ostrych stać i śmierci ryb.
 • Rozmnażanie:
  Jeśli zapewni się odpowiednie parametry wody oraz zróżnicowany pokarm samica składa ikrę na płaskich powierzchniach (około 100 sztuk). Po około 3-5 dniach wykluwają się młode, które samica przenosi z miejsca na miejsce do czasu aż zaczną samodzielnie pływać: 3-4 dni.
  Podczas okresu godów samica zmienia swój deseń z kratki na pasek, jak również stroszy czerwone płetwy brzuszne. Samiec i samica pływają głową w dół pod kątem około 15 stopni.
  Narybkiem i ikrą opiekuje się samica utrzymując nadal deseń jak przy tarle. Odstrasza intruzów jak i samca. Samiec nie atakuje narybku.
 • Zdjęcia:

Samiec:
Obrazek
Obrazek
Samica, barwy podstawowe:
Obrazek
Samica, barwy godowe, samica z małymi:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-06-13, 07:42 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”