Brachygobius xanthozona - Babka trzmiel

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Brachygobius xanthozona - Babka trzmiel

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: Artur___,

[center] Brachygobius xanthozona - Babka trzmiel [/center]
 • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy
  Rybka często nazywana „trzmielem” ze względu na swoje ubarwienie. Dymorfizm płciowy jest mało widoczny – samica ma pełniejszy brzuch.
  Charakterystyczną cechą rodziny babkowatych są zrośnięte płetwy piersiowe, które tworzą przyssawki, umożliwiające mocne przyczepienie się do podłoża.
  Osiąga długość 2,5 - 4,5 cm.

  Parametry wody
  Toleruje zakres temperatur 24-29 C.
  Babka "trzmiel" wymaga dodawania regularnie soli morskiej.


  Akwarium


  Zachowanie, tryb życia
  Pochodzenie: słodkie i słonawe wody ujść rzek Sumatry, Borneo i Jawy.
  W akwarium trzyma się zwykle kilka osobników i stopniowo oddziela tworzące pary.
  Jest to rybka na pierwszy rzut oka powolna i nieporadna, pływa tak jakby skokami ale nich nikogo nie zwiedzie jej nieporadność, bez problemu upoluje narybek np. gupika. Je aż do momentu kiedy osiądzie na dnie wyglądając jak kulka ;)
  Babki jadają głównie żywy pokarm: rureczniki, wioślarki, widłonogi, solowce i inne drobne zwierzątka. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów nie gardzą np. narybkiem gupika


  Współmieszkańcy
  .

  Rozmnażanie
  . Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm.


  Zdjęcia
  Obrazek
  Obrazek
  Obrazek


  Źródła
Artur___
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”